TR-Terapia

TR-Terapia (cielená rádiofrekvenčná terapia) je založená na aplikácii vysokofrekvenčných elektrických impulzov, ktoré sú vedené do postihnutého svalového tkaniva. Tým sa regenerujú svalové vlákna, čo vedie k rýchlejšej obnove a vyššej výkonnosti. Terapia je vhodná pre profesionálnych športovcov aj pre ľudí s fyzickými obmedzeniami. TR-terapia prináša množstvo výhod – úľava od bolesti, zlepšenie pohyblivosti, zníženie zápalov, podpora imunitného systému, podpory obnovy tkaniva, zlepšenia celkového zdravia a zlepšenia celkového telesného výkonu. TR-tearpia sa využíva aj na prevenciu zdravotných problémov a zníženie alebo zabránenie vzniku symptómov.

Aký je rozdiel medzi rádiofrekvenčnou terapiou a TR-terapiou?

Rádiofrekvenčná terapia

Rádiofrekvenčná terapia je rozsiahla liečebná metóda, ktorá pracuje v širokom frekvenčnom spektre, aby vytvorila teplo v tkanive, čím zmierňuje bolesť a zápaly.

TR-terapia

TR-terapia je špecifická forma rádiofrekvenčnej terapie, ktorá pracuje cielene v frekvenčnom rozsahu od 480 do 520 kHz a má biostimulačný účinok na bunkovej úrovni. To podporuje regeneráciu a hojenie tkanív. Kombináciou dvoch rôznych elektród sa dosiahujeme požadované účinky.

Atermický účinok TR-terapie vedie k rýchlejšiemu pohybu iónov a zvýšenej aktivite lymfatického systému, pričom nevytvára teplo. Tepelné účinky sú hlavne založené na vasodilatácii (roztiahnutí krvných ciev), ktorá vedie k cielenému prekrveniu v mieste vykonávanej terapie. Tým sa uvoľňujú svaly, zvyšuje sa prívod kyslíka a živín, a podporuje hojenie.

Princíp TR-terapie

spočíva v dodávaní vysokofrekvenčnej elektromagnetickej energie do požadovaného tkaniva, čo vedie nielen k selektívnej hypertermii tkaniva. Dva rôzne módy (kapacitívny a rezistívny) selektívnej rádiofrekvenčnej terapie poskytujú presnú a účinnú liečbu zameranú na konkrétne tkanivo.

 • Kapacitívna elektroda sa zameriava na liečbu kožného tkaniva, podkožného tkaniva a svalov.
 • Rezistívna elektroda naopak pôsobí na tkanivá s vyšším odporom, ako napríklad svalové pripony, šlachy a väzy.

TR-terapia je terapeutický prístup, ktorý kombinuje rôzne techniky ako masáže, manuálne terapie a iné, na liečbu rôznych zdravotných problémov. Kombinácia TR-terapie s manuálnymi technikami môže mať synergický účinok a ešte zlepšiť terapeutické výsledky.

TR-terapia sa môže použiť na liečbu rôznych ťažkostí a ochorení, ako napríklad:

 • Spazmus
 • Bolesti v oblasti pohybového aparátu
 • Svalové napätie
 • Bolesti chrbta
 • Bolesti kĺbov
 • Bolesti hlavy
 • Migréna
 • Lymfatické opuchy
 • Jazvy
 • Iné poranenia

Koncept TR-Therapie

 • Technika masáže

  ktorá v kombinácii s TR-Therapy zlepšuje terapeutický účinok. Zvýšený prietok krvi prináša viac živín, kyslíka a obranyschopností do ošetreného tkaniva a vedie k rýchlejšiemu a jednoduchšiemu odstráneniu problémov.

 • Technika aktivácie svalov

  sústredí hypertermiu v napnutých svaloch kombináciou TR-Therapy a izometrických alebo izotonických svalových kontrakcií. Poskytnutá rádiofrekvenčná energia uvoľní tieto vlákna a privedie ich späť do svalovej spolupráce.

 • Pasívna technika pohybu

  TR-Therapy uvoľňuje triggerové body a svalový hypertónus, ktoré obmedzujú rozsah pohybu kĺbov. Použitie selektívnej radiofrekvenčnej terapie v kombinácii s pasívnymnatiahnutím skrátených štruktúr vedie k okamžitému uvoľneniu a zvýšeniu rozsahu pohybu.

Terapeutické účinky TR-terapie

sú atermické a termické. Atermický účinok vedie k rýchlejšiemu pohybu iónov a zvýšenej aktivite lymfatického systému bez termického účinku. Termický účinok spočíva predovšetkým v vasodilatácii (rozšírení krvných ciev), čo vedie k cielenej miestnej prekrve. Tým sa svaly uvoľnia, zvýši sa zásobovanie kyslíkom, dodávajú sa živiny a podporuje sa hojenie.

TR-Therapie môže tiež pomôcť redukovať kŕče a spazmy svalov, ktoré často prispievajú k bolesti. Redukciou napätia v svaloch môže pomôcť zmierňovať bolesť a zlepšovať pohyblivosť. TR-Therapie využíva cieľovú rádiofrekvenčnú energiu, ktorá má biostimulačný účinok na bunkovej úrovni. Táto energia zvyšuje prietok krvi, stimuluje bunky a tkanivá a zlepšuje ich regeneračné procesy. Týmto spôsobom pomáha terapia uvoľniť spastické svaly a zlepšiť ich funkciu.

V TR-terapii sa vysokofrekvenčná elektromagnetická energia vedie do postihnutého tkaniva, čo vedie k selektívnemu zahriatiu hĺbky tkaniva. Toto zahriatie zvyšuje prietok krvi a obsah kyslíka v tkanive, čo podporuje jeho regeneráciu a hojenie. Okrem toho sa TR-terapia používa aj na stimuláciu nervových vlákien, ktoré môžu prispieť k zmierňovaniu bolesti. Ohrievaním a stimuláciou tkaniva sa môžu tiež uvoľniť svalové napätia a kŕče, čo môže tiež prispieť k uvoľneniu svalov a zmierňovaniu bolesti.

TR terapia môže pomôcť zlepšiť silu svalov stimuláciou a aktiváciou svalu. Stimuláciou svalu pomocou TR zariadení sa sval aktivuje a dochádza k jeho kontrakcii, čo zase môže zlepšiť silu a funkciu svalu. Okrem toho môže TR terapia pomôcť zlepšiť prekrvenie svalu, čo môže viesť k zvýšenej dodávke kyslíka a živín a tým podporiť regeneráciu a opravu svalu.

TR terapia môže aktivovať lymfatický systém a tým zlepšiť odvoz lymfy, čo môže viesť k redukcii opuchov a zápalov.

V rámci biostimulačného účinku má TR terapia pozitívny vplyv na regeneráciu tkanív a zlepšenie celkového stavu tela. Tento účinok sa prejavuje napríklad zlepšením krvného obehu, čo vedie k zlepšeniu prúdenia kyslíka a živín do tkanív. Ďalším pozitívnym účinkom TR terapie je zlepšenie imunitného systému. Táto terapia podporuje tvorbu lymfocytov a iných imunitných buniek, ktoré sú dôležité pre obranyschopnosť tela.

Cieľenou stimuláciou iónov na bunkovej úrovni sa môže zlepšiť prekrvenie postihnutého tkaniva. Zároveň môže táto stimulácia prispieť k stimulácii produkcie kolagénu. Tým sa môže dosiahnuť rýchlejšie hojenie a lepšie jazvenie. TR terapia sa môže použiť aj priamo po operácii na zlepšenie jazvenia a na zníženie rizika komplikácií.

Zvyčajne trvá jedno sedenie TR-terapie medzi 10 a 30 minút a aplikuje sa v závislosti od potrieb klienta. Už po prvom sedení budete cítiť uvoľnenie svalov. Výsledky sa zvyčajne ďalej zlepšujú v priebehu nasledujúcich týždňov.