Neuromobilizácia nohy

Cieľ neuromobilizácie

  • Neuromobilizácia je forma terapie často používaná v neurorehabilitácii na stimuláciu veľkých kĺbov a nervových receptorov. Táto stimulácia pomáha zlepšiť komunikáciu medzi mozgom a telom, ako aj zvýšiť prietok krvi k nervovým bunkám. Počas neuromobilizácie sa vyvíja tlak na svaly, ktorý pomáha ich uvoľniť a zvýšiť rozsah pohybu.
  • Je prospešná aj ako predtréningové cvičenie, pretože môže pomôcť zahriať a pripraviť telo na fyzickú aktivitu zvýšením prekrvenia a uvoľnením svalového napätia.
  • Okrem toho môže neuromobilizácia pomôcť znížiť stuhnutosť kĺbov, bolesť a nepohodlie zlepšením pohyblivosti vo všetkých obmedzených oblastiach.
  • Počas neuromobilizácie sa terapeuti zameriavajú na niekoľko rôznych techník, ako je manuálne naťahovanie, proprioceptívna neuromuskulárna facilitácia (PNF), mobilizácia kĺbov, kontrakčno-relaxačné cvičenia alebo masáž.

Ľahnite si na chrbát a narovnajte nohy. V tomto cvičení tréner / fyzioterapeut / rodič vykonáva neuromobilizáciu a mobilizuje nohy v štyroch polohách. Najprv  chytíme za nohu alebo členok a mierne zdvihneme rovnú nohu z podlahy a vytiahne ju smerom von, aby sme pri vyvíjaní stáleho tlaku cítili mierny ťah. Po dosiahnutí konečnej polohy sa na bedrový kĺb vyvíja tlak z chodidla. Nová poloha sa dosiahne pokrčením nohy nabok a vyvinutím tlaku najprv od chodidla smerom ku kolenu a potom od kolena smerom k bedrovému kĺbu. V ďalšej polohe je mobilizácia podobná, ale noha je rovná, alebo len mierne pokrčená. Aj tu je vyvíjaný tlak na bedrový kĺb. Posledná pozícia ukazuje pokrčenú nohu a tlak na koleno rukou. Pri každej polohe vykonávame tlak cca 10 sekúnd. Pre lepšiu fixáciu a polohovanie neaktívnych končatín môžeme použiť záťažové mechy, prípadne aj valček.

  • záťažové mechy
  • valec